win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 39

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.890
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.401
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Αναμφισβήτητα, η θέση του κτηρίου στο οικόπεδο είναι από τα πιο σημαντικά θέματα που ορίζει ένας Οικοδομικός Κανονισμός.
    Συνεπώς, καλά κάνουμε και το ψάχνουμε σε βάθος, εκείνο όμως που με θλίψη διαπιστώνω είναι ότι, όσο λογικά επιχειρήματα να έχουν μια Ισμήνη ή ένας Χάρης, τελικά μετράει η γνώμη του υπαλλήλου της Υ.ΔΟΜ..

    Απόδειξη του παραπάνω έχω πρόσφατη, όπου η πολεοδομία Θεσσαλονίκης αλλά και το ΤΕΕ/ΤΚΜ είχαν διαφορετική άποψη από τη δική μου σε δυο θέματα, ημιυπαίθριους και πάχος θερμομόνωσης και τελικά δικαιώθηκε η άποψή μου (κόντρα στο ρεύμα) με τις πρόσφατες τεχνικές οδηγίες.
    Σ' άλλο θέμα (ύψος στέγης), θα θυμάσαι την πρόσφατη συζήτησή μας, δικαιώνεται η άποψή σου η οποία στηρίζονταν σε παλιότερη εγκύκλιο που τελικά επαναλήφθηκε με τις τεχνικές οδηγίες, την οποία όμως θεωρώ παράλογη (το να εξαρτούμε το ύψος της στέγης από την κάτω παρειά της περιμετρικής δοκού και όχι την άνω) και θα προσπαθήσω να την περάσω σε εκείνους που έχουν τη δύναμη να την αλλάξουν.

    Κλείνω εδώ την μεγαααάλη παρένθεση. Στο θέμα μας λοιπόν.

    Μπορεί το 1μ να ίσχυε με τον ΓΟΚ 85 αλλά πλέον ο ΓΟΚ 85 είναι παρελθόν και μέχρι να εκδοθεί σχετική εγκύκλιος (κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται), δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

    Ελάχιστο πλάτος διαδρόμων για ΑΜΕΑ.
    Όντως σύμφωνα με την §2.3 του κεφαλαίου 2. Ράμπες Ατόμων και Αμαξιδίων (σελ. 45) για κατοικίες απαιτείται πλάτος ράμπας 0,90μ αντί του 1,30μ για κάθε άλλη χρήση. Έτσι όμως περιορίζουμε τη χρήση του κτηρίου σε κατοικία και εμποδίζουμε κάθε μελλοντική αλλαγή.

    Επίσης, στην §3 του κεφαλαίου 10. Κατοικία (σελ. 102), αναφέρεται ως 0,90μ το ελάχιστο καθαρό πλάτος από κάθε εμπόδιο/έπιπλο. Το πλάτος του διαδρόμου όμως αναφέρεται ότι είναι 1,20μ. Αυτά βέβαια αφορούν κατοικίες μεν αλλά μόνο εσωτερικούς χώρους.
    Πώς είναι δυνατόν θα αναρωτηθεί κανείς να ισχύει το 0,90 για ράμπες κατοικιών λιγότερο από αυτό που ζητείται για διαδρόμους κατοικιών!

    Ας δούμε όμως και το πρακτικό του θέματος (σελ. 11). Πλάτος 1,20μ επιτρέπει σε δύο ανθρώπους να διασταυρωθούν. Το ίδιο και σ' έναν ΑΜΕΑ με αμαξίδιο με έναν χωρίς αμαξίδιο. Εξετάζουμε δε έναν κοινόχρηστο χώρο και όχι το εσωτερικό μιας κατοικίας.
    Δεν νομίζετε ότι θα έπρεπε το ελάχιστο πλάτος να είναι τουλάχιστον 1,20μ, όσο άλλωστε και ενός κλιμακοστασίου οικοδομής (επίσης κοινόχρηστος χώρος) ή 1,30μ αν πρόκειται για κεκλιμένο έδαφος;


    Κατανοώ αυτό που λες και συμφωνώ 100% μαζί σου για την απόσταση Δ στην περίπτωση που θέλουμε να αφήσουμε ανοίγματα σε τοίχο που "βλέπει" στο πίσω όριο.
    Το να κολλήσουμε σε ένα τμήμα του πίσω ορίου και στο υπόλοιπο να αφήσουμε κάποια απόσταση, μπορεί να μην είναι ακριβώς επιλογή μας, αλλά υποχρέωσή μας, λόγω της μέγιστης κάλυψης που μπορεί να έχει το οικόπεδο μας.
    Άλλωστε, εξήγησα πώς με ένα απλό τρικ ξεπερνιέται κι αυτό το "εμπόδιο". Ο νομοθέτης δεν το πρόβλεψε ότι θα χρησιμοποιείται έτσι η σχετική διάταξη;

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Αρχιτεκτων Μηχανικός
    Το μέλος sosi δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    23.12.2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    9
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημερα σας,

    εχω την εξης απορια αν ξερετε να μου πειτε: μια πλαϊνη οψη της κατοικιας του πελατη μου (αδεια του '96) εφαπτεται στο οριο του οικοπεδου και θελει να τοποθετησει θερμομονωση. Εχω δει τι χρειαζεται να κανω ως διαδικασια αλλα δε μπορω να βρω αν επιτρεπεται η τοποθετηση της λογω οριου οικοπεδου.

    Στην Υ.Α. 9854 που αναφερεται στο θεμα γραφει:
    "Η εξωτερική θερμομόνωση δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει στις όψεις των κτιρίων τα 15 εκ. και στα δώματα αυτών τα 25 εκ. (μέσο πάχος). Δύναται να τοποθετείται και πέραν της οικοδομικής γραμμής, εντός των υποχρεωτικών ακαλύπτων χώρων του ακινήτου και πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος του κτιρίου με την επιφύλαξη των περιπτώσεων ακινήτων στα οποία διαπιστώνεται σύμπτωση της οικοδομικής και ρυμοτομικής γραμμής".

    Επισης ο γειτονας στο ιδιο οριο οικοπεδου εχει τοποθετησει σε αποσταση 40-50εκ απο το οριο φυτευση. Ειναι αποδεκτο αυτο;

    Ευχαριστω!

Παρόμοια θέματα

  1. ΝΟΚ: Άρθρο 14: Τοποθέτηση κτηρίου κατά ΝΟΚ - πίσω και πλάγιο όριο
    Από το μέλος ISMINI_82 στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταία Ανάρτηση: 06.09.2022, 17:02
  2. ΝΟΚ: Άρθρο 16: Κατασκευές στις όψεις κτηρίου κατά ΝΟΚ
    Από το μέλος ISMINI_82 στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταία Ανάρτηση: 18.05.2022, 08:03
  3. ΝΟΚ: Άρθρο 24: Τοποθέτηση κτηρίου κατά ΝΟΚ - χαμηλά κτήρια
    Από το μέλος ISMINI_82 στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.05.2022, 09:08
  4. Τοποθέτηση υαλότουβλων σε τοίχο στο όριο του οικοπέδου
    Από το μέλος ΧΡΙΣΤΙΝΑΑ στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 18.10.2018, 18:31
  5. Χρήση κτηρίου κατά ΚΕΝΑΚ
    Από το μέλος spapako στη θεματική κατηγορία ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.06.2014, 14:46

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •